Career:
23 January 2017
Minister Mentor, Minister of Defence and Minister for Rodrigues
14 December 2014 - 22 January 2017
Prime Minister
7 October 2003 – 31 March 2012
President of the Republic
2000 - 2003
Prime Minister
1983 – April 2003
Leader, Mouvement Socialiste Militant
1982 – 1995
Prime Minister
1976 - 1982
Leader of the Opposition
1973 - 1982
President, Mouvement Militant Mauricien
1971
Senior Crown Counsel
1969
Crown Counsel
1967 - 1969
District Magistrate
1967
Minister of Labour
1965 - 1967
Minister of State for Development
1963
Member of the Legislative Assembly
 
 
TITLES HELD:
1980
Named Queen’s Counsel
1984
Grand Prix of the Order of La Pléiade
March 1985
Doctor (Honoris Causa), Université,
Aix-en-Provence
May 1985
Doctor of Civil Law (Honoris Causa),
University of Mauritius
1987
Member of Her Majesty’s Most Honourable
Privy Council
January 1988
The First Class Order of the Rising Sun (Japan)
1988
Knighted Commander of Most Distinguished
Order of St. Michael and St George (UK)
March 1990
Grand Officier de L’Ordre de la Légion
d’Honneur (France)
January 2001
Doctor (Honoris Causa), Chennai
University (India)
2003
Grand Commander of the Order of the Star
and Key of the Indian Ocean
2009
Honorary Doctorate from Middlesex University